2021
Една история за музикотерапия с арфа за домовете за хора с деменция от Казанлък и Разград
Терапията започна след началото на пандемията през 2020 г. и продължи през 2021 г. благодарение на проекта „Хората, живеещи с деменция, като част от включваща общност” в рамките на инициативата „За нашите родители” #BCause
Арфата като музикален инструмент има успокояващ тембър и в продължение на хиляди години е възприемана от много култури като лечебен инструмент. Музикотерапията се използва по света в широк спектър от условия като домове за възрастни хора, болници, лечебни заведения за психично болни, както и за новородени. Това е терапия, която изисква интерактивност, защото ангажира вниманието на пациента и го въвлича да участва. Доказано е, че терапевтичната музика на арфа оказва благоприятни ефекти като повишена релаксация, подобряване на съня, намаляване на болката и тревожността, подобряване на настроението.
Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ има шанса да работи с арфистката Лидия Станкулова, която ще представим с няколко думи:
“Родом от София, започнах да свиря на пиано преди да науча буквите дори. След това една бележка на вратата на залата в Националното музикално училище промени живота ми завинаги – учителката по арфа си търсеше ученици. Бях на 11 г. и от тогава арфата е част от мен. Музикално училище, Академията, всичко по реда си. След това турнета из Европа, Южна Корея, и 2005 г. кацнах в Дубай – нов, строящ се, кипящ от живот град, в който живея и до днес. Свирила съм пред принцове, емири, крале, и не – не е мит, много сватби и събития са с участието на български музиканти.
През 2020 г. се дипломирах и като терапевт, специалност „Арфова терапия“. С това станах първата терапевтична арфистка в ОАЕ и в България.
Благодарение на Цветина Панайотова, музикотерапевт и част от Фондация „Да Бъде“, и на Фондация “Състрадание Алцхаймер България“, имам възможността да практикувам наученото и да радвам тези прекрасни хора без значение от разстоянието. Ще се радвам да продължаваме да намираме подкрепа и да осъществим и срещи на живо при възможност, а защо не и да стигнем и до други домове за хора с деменция и възрастни хора.“
Какво бихте ни казали най-общо за музикотерапията за хората с деменция от домовете в Казанлък и Разград?
Арфовите сесии с двата дома започнахме в периода на най-строгите мерки, когато потребителите нямаха право на посещение от близките си. Радвам се, че в такъв момент намерихме начин да започнем нашите музикални срещи, с помощта на Фондация “Състрадание Алцхаймер България” и Фондация “Да Бъде”. Така че, има и нещо положително в цялата ситуация – намерихме начин да внесем терапията с арфа за първи път в България. Много съм щастлива, че продължаваме да развиваме отношенията си. Хубаво е да видиш усмивки и живот в очите на хората. А е и едно откъсване от обичайното ежедневие за мен, като музикант, и за служителите и медицинските лица, които също вземат участие в сесията. Всъщност, без тази всеотдайност на санитари, терапевти, директори, сесиите нямаше как да се осъществят.
Как подбирате темите на сесиите? Защо избирате точно тези музикални произведения?
В началото започнахме просто с музика. Класически и популярни любими произведения. След време обаче, след разговори с директорката на дома в Разград, Теосвета Лазарова, се роди идеята да направим музикално околосветско пътешествие, което успешно приложихме и с дома в Казанлък.
Разбира се, винаги се стараем и да попеем български песни за настроение и повдигане на духа.
Съобразявам се и с празниците, подготвяме различни песни, в зависимост дали идва Великден, или сме близо до Коледа.
Във връзката си с хората с деменция /въпреки, че е от дистанция/ имате ли усещането за техните емоции и какви са вашита впечатления?
Разбира се, винаги отделям време да си поговорим по време на сесията. Очакваме с нетърпение срещите си, и те и аз, виждам как се “пробуждат”, стават по-активни по време на сесия. Виждам и ако нещо ги натъжи, тогава се опитвам да повдигна духа с друга по-весела мелодия. Случвало се е и да прекараме половин сесия в разговори -потребителите от Казанлък сякаш точно това искаха – да ми разказват за розобера, да изпеем няколко песни, да ме попитат за живота в Дубай.
Музикотерапията с арфа се превърна в част от програмата на домовете от Разград и Казанлък. Очакването, подготовката, участието на хората е като празник за тях. Повишената емоционалност и приповдигно настроение помагат на резидентите в домовете и на персонала и създават по-добра атмосфера, позитивна нагласа и помагат за преодоляването на негативните помисли, депресивните състояния, изолацията и отчуждението.
Доказателство за позитивния ефект от терапията с арфа е желанието на някои от резидентите от дома в Разград и Казанлък да танцуват и да общуват повече. Това ни разказаха с благодарност хора от екипите на двата дома, които имат наблюдение върху ежедневието и състоянието на резидентите. Те се надяват тази терапия да не свършва.
Свалете музикотерапията от тук