Арт терапия за хората с деменция и болестта на Алцхаймер подобрява когнитивните функции – една история от домовете в Разград и Казанлък, разказана от Фондация „Състрадание Алцхаймер България“
В рамките на проекта „Хората, живеещи с деменция, като част от включваща общност” в рамките на инициативата „За нашите родители” #BCause бяха проведени общо 12 арт терапевтични сесии в домовете в Разград и Казанлък. Фондацията ни имаше възможността да работи с Мариана Петрова, създател на Креативно и обучително студио „АРТИЕД“. Ето няколко думи от самата нея:
„По професия съм обучител и съм работила по различни социални проекти. Винаги съм се интересувала от изкуството и мога да кажа, че съм изкуствовед по душа. Затова и в работата си прилагам методите на обучението, вдъхновено от изкуството. Завършила съм допълнителни квалификации по изкуствозанание и преподаване чрез изкуство, вкл. Diploma of Art Appreciation към The Art Institute, Великобритания и „Art and Ideas Teaching with Themes“ към MoMA. През 2021 г. създадох Креативно и обучително студио „АРТИЕД“, чието мото е „Изкуството придава смисъл и ни помага по-добре да разберем самите себе си, хората и света около нас“. Желанието ми е чрез него повече хора да се докоснат до красивия свят на изкуството.“
Какво бихте ни казали най-общо за арттерапията за хората с деменция от домовете в Казанлък и Разград?
Вярвам, че досегът с изкуството е полезен за всички – особено когато е насочен към хората с деменция .Страдащите от това заболяване са ограничени както от намаляващи те когнитивни възможности, така и от изолацията ,в която са попаднали поради заболяването си. Потапянето в свят в света на изкуството по този начин беше то полза за всички. Със социалните работници и трудотерапевтите от двата дома подготвяме внимателно всяка сесия. В дома в Разград винаги има придружаващи арт дейности, докато в Казанлък подготвяме съпътстващи музикални акомпанименти, които пускаме докато съзерцават картините. Вярвам, че така по-добре се свързват с произведенията и усещат емоциите в тях.
Как подбирате темите на сесиите? Защо избирате точно тези произведения на изкуството?
В началото проведох доста дълги разговори с директорите на двата дома, за да разбера какво би било интересно на възрастните хора там. На базата на споделеното предложих списък с примерни теми, които ми се сториха подходящи за хора с деменция. Старах се да включа както виртуални разходки, в които да разкажа за конкретни музеи, така и тематични разходки в различни области, които да представя чрез сходни картини. Така се родиха сесиите за портретите, за натюрмортите, за животните, за селските и градски пейзажи. Самите домове си избраха темите, така че да бъдат максимално интересни за хората, живеещи там. При подбора на картините се опитвам да включвам разнообразни произведения като стилове и художници. Но винаги има обединяваща нишка, свързана с темата. Представям както чужди, така и български творци, защото вярвам, че нашите художници са също толкова талантливи и заслужават внимание.
Във връзката си с хората с деменция /въпреки, че е от дистанция/ имате ли усещането за техните емоции и какви са вашита впечатления?
Да, определено усещам емоциите. Особено вдъхновяващо е да виждам как хората се включват в сесите. Домуващите в Разград оцветяват картини, свързани с темата, или изработват предмети /корона или диадема/, с които са по време на сесията. Вярвам, че така по-добре разбират портретите на великите крале и кралици, които им представям, или руската народна носия, за която им разказвам чрез картините. В други случаи вдигат ръка на въпроси, които им задавам, или директно отговарят на това, което съм ги попитала. В Казанлък назоваваха плодовете, които виждаха, в картините по време на тематичната сесия за натюрморти с плодове, дивеч или друга храна. Често се случва да ръкопляскат на музикалните акомпанименти, които им пускаме докато съзерцават едно или друго произведение. Така показват, че им е интересно и са ангажирани с темата и произведенията.
Теосвета Лазарова, директор на Дома за пълнолетни лица с деменция в Разград споделя:
“Арт терапията, която Мариана Петрова проведе беше новост в работата на Дом за пълнолетни лица с деменция Разград. Потребителите постепенно бяха въведени в света на рисуването и шедьоврите на изобразителното изкуство. Мариана Петрова успя в рамките на сесиите да събуди интереса на потребителите ни. В резултат на тези наши срещи се забелязва повишаване на когнитивния капацитет, както и желанието да участват в заниманията на групите по изобразително изкуство в дома.
Благодарим за съдействието на Фондация “Състрадание Алцхаймер България” и подкрепата на социалната работа с хора с деменция.
Благодарим на Мариана Петрова за старанието и обичта, с която ни провеждаше сесиите.“
Арт терапия снимки