2023
Интервю с д-р Евгения Найденова
“Културнoто-историческо наследство се пренася в домовете на възрастни с деменция”
#занашитеродители
Разговор с д-р Евгения Найденова – Директор на Исторически музей гр. Оряхово и водеща на пилотните сесии по музейна реминисценция в Дневен център за лица с деменция и Дом за пълнолетни лица с деменция в град Варна
Защо според вас представянето на културното наследство е важно в работата с хора, при които е настъпил когнитивен спад?
ЕН: Представянето на културното наследство е дейност, насочена към цялото ни общество и провокира интерес при всички групи от него. То е предпоставка да привличем вниманието и на хората с когнитивен спад. Те имат натрупан житейски опит, спомени и впечатления от посещения на обекти от културно-историческото ни наследство. Познанията за нашата история, култура, бит и традиции за част от тяхното съзнание. Ето защо е важно с различни форми на представяне на информация с такъв обществен характер да провокираме съживяване на спомен, активиране на мисъл с нови впечатления, свързана с предишно им познание. Също така, впечатленията от осъществените срещи им дават положителни емоции – това, че нещо се прави специално за тях и те за значими в този момент. Без да съм специалист в областта на този тип увреждане при хората, смятам, че допирът с културното ни наследство винаги е полезен.
Музеят от своя страна се стреми да разширява своята аудитория, да включва нови целеви групи – като възрастните хора с деменция, хората с различни увреждания и др. Да направим нещо и за тях. Проведените срещи с дома във Варна по проекта на Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ и представяне на различни теми пред възрастните хора ни дадоха възможност да направим за първи път опит да осъществим тази задача. Предстои да анализираме постигнатия ефект в тази насока.
Беше ли предизвикателство за вас онлайн работата с възрастни хора с деменция и болестта на Алцхаймер?
ЕН: Да, онлайн работата беше предизвикателство. Защото това е нещо ново, в което нямаме опит и съответни професионални медицински познания. Но сме убедени в нейната полезност.
Бихте ли продължили да се занимавате с тези дейности с тази група хора?
ЕН: Да. И за да има и по-добри резултати е хубаво това да става съгласувано със специалисти относно работата с хора с деменция и със служителите на домовете, които са постоянно до тях.