22 потребители от Център за настаняване от семеен тип на пълнолетни лица с деменция и Дневен център за пълнолетни лица с увреждания във Варна участваха в 7 екскурзии и 5 уъркшопа по проект на Фондация „Състрадание Алцхаймер“ България в периода август – декември 2024 г.
Екскурзиите дадоха възможност на потребителите да се насладят на природните и историческите забележителности на Варна и околностите. Обогатиха живота им, помогнаха за намаляването на поведенческите прояви и социалната изолация. Разходките и срещите с природата и историята повлияха положително на възприятията им за красотата на природата и се насърчиха спомените им. А грижата за конете в конната база на с. Кичево подобри настроението им, физическата активност и психическата им устойчивост. Дейността с конете и язденето се отрази добре на самочувствието и самооценката, помогна на някои от тях да се справят със страха от животните и безпокойството. Народната музика и хората в танцов клуб за народни танци „Ръка за ръка“ възвърнаха ценни спомени и подобриха настроението и координацията на потребителите. Досегът с гостоприемството на местните жители на селата Неофит Рилски и Николаевка създаде усещане за спокойствие и радост в тях, подобри самочувствието им и разпространи и потвърди идеята за важността на подобни екскурзии.
Целта на уъркшопите „Керамика за душата“ и “Хлеботворчество”, „Избери си цвете“ – по метода на д-р Бах и „Светът на ароматите“ бе когнитивна и сетивна стимулация и подобряване на фината моторика на ръцете чрез работа с глина, рисуване и замесване на хляб. Чрез тези дейности същевременно се стимулираха и положителни емоции и спомени от детството. Те помогнаха на потребителите да повишат и увереността и самооценката си, като същевременно развиват креативността им и забавят развитието на деменцията.
„Благодарим Ви, че ни давате възможност да преживяваме уникални дни, изпълнени с положителни емоции.“ – сподели Управителят на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания Варна.
В София бяха организирани два „Дни на отворените врати“ с информационно-обучителни беседи за заболяването и безплатни скрининг тестове за ранно откриване на симптомите на болестта на Алцхаймер и деменция, на които присъстваха 30 души.
Те преминаха в приятна и уютна обстановка в Дневен център “Светове“ и „Дом на учения“ през октомври и декември. На желаещите беше направен и скрининг когнитивен тест за ранно откриване на заболяването от клиничен психолог. Беше изнесена беседа в областта на деменцията – факти, рискови фактори, симптоми и превенция на заболяването, както и значението за ранното диагностициране от специалист в областта. Посетителите се запознаха и с другите дейности, предоставяни от Фондацията – психологическо и юридическо консултиране и групите за подкрепа. Те изразиха благодарност от предоставената им възможност да разширят познанията си за заболяването и да проверят когнитивния си статус.
Фондацията се включи и в инициативата на Първа клиника по нервни болести на УМБАЛ „Света Марина” и Студентския съвет на Медицински университет – Варна за предоставяне на безплатни скрининг тестове и консултации за когнитивна оценка на 21 септември 2024 г. в Морската градина на Варна. Отзоваха се 150 души.
Дейностите по проекта целят повишаване на информираността на обществеността и подкрепа за хората с деменция и грижещите се за тях и намаляване на социалната им изолация. Успешно спомогнаха и за повишаване на осведомеността за причините и симптомите на заболяването, осъзнаването на важността на ранното диагностициране и активното участие на хората с деменция в социалния живот.
Проектът «Чрез общуване и информация срещу социалната изолация» се изпълнява с подкрепата на Фонд #НашитеРодители на фондация #BCause #ФондацияСъстраданиеАлцхаймерБългария